Dziewiąty największy kraj na świecie…

Kazachstan domyka dziesiątkę największych państw świata, ulokowany na granicy dwóch kontynentów ma do zaoferowania mnóstwo niesamowitych atrakcji i co najważniejsze wciąż nie dotarła tu masowa turystyka.

Powierzchnia kraju jest ogromna – wynosi ponad 2 mln km kw. Nie dziwi więc, że występują tu aż trzy strefy czasowe. Kazachstan położony pomiędzy Chinami, Kirgistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem oraz Rosją charakteryzuje się ogromnym zróżnicowaniem. I tak klimat Kazachstanu wyróżnia się ogromnymi różnicami między porami roku. Lato jest tu długie i wyjątkowo gorące, temperatury dochodzą nawet do 40 stopni Celsjusza. Zimą natomiast termometry wskazują także ok 40 stopni, ale poniżej zera. Wiosna i jesień są tu praktycznie niezauważalne. Nie tylko klimat jest tutaj zróżnicowany. Zachodnia cześć kraju jest płaska, natomiast na wschodzie rozciągają się pasma górskie – Ałtaj i Tienszan. Najwyższy szczyt Ałtaju to położona na granicy z Rosją Biełucha, której wysokość wynosi 4506 m n.p.m. Na południu za to możemy zobaczyć *pustynie i półpustynie, które przeniosą nas w prawdziwie egzotyczny klimat. I pomimo, że Kazachstan zajmuje ogromną powierzchnię nie ma dostępu do morza natomiast znajduje się tu wiele jezior, w tym jedno z największych w Azji – Bałchasz. Kazachstan ma także dostęp do Morza Kaspijskiego z linią brzegową o długości 600 km. Innym niezwykłym akwenem jest jezioro Kaindy leżące w odległości 320 kilometrów od Ałmaty. Zbiornik leży na wysokości 2000 m n.p.m. i ma około 400 metrów długości. Z wody o pięknym odcieniu zieleni i błękitu wystają liczne kikuty, niczym maszty zatopionych statków. Przed laty w miejscu tym znajdowała się kilkusetmetrowa dolina porośnięta świerkami Schrenka, która została zalana podczas trzęsienia ziemi. Zaś na granicy z Uzbekistanem znajduje się Jezioro Aralskie, swego czasu zaliczane do największych jezior na świecie. Jeszcze w latach 60. było czwartym pod względem powierzchni, jednak Władze zdecydowały w celach irygacyjnych odprowadzać wodę z zasilających je rzek, co spowodowało wysuszanie zbiornika. Dziś na mniej niż 10 % pierwotnej powierzchni i tworzy je cztery akweny.

Atrakcje są tak liczne jak kilometry tego cudownego kraju. Powodów żeby odwiedzić Kazachstan nie trzeba długo szukać. Każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Serdecznie polecamy !


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s