Nietypowy sport zimowy

Zima to już nie tylko sanki, łyżwy i narty. W ciągu ostatnich lat powstała cała gama nowych dyscyplin sportów zimowych, które skutecznie podwyższą adrenalinę. Taki np. FATBIKE, czyli rowerem po ośnieżonych stokach górskich.

Fatbike to rower terenowy przystosowany do jazdy po zaśnieżonych górkach i lasach. To na co zwrócimy uwagę w pierwszym momencie to opony dwukrotnie szersze niż w tradycyjnym rowerze, zwykle sięgają 5 cali. Poza tym opony wyglądają trochę jak ,,flaki” a to przez niskie ciśnienie (0,3-0,7 bara) i szeroką obręcz. Dzięki temu tworzy się poduszka powietrzna zapewniająca niespotykanie dużą przyczepność i amortyzację. Sprawne poruszanie się na tego typu pojazdach po oblodzonych stokach nie wymaga specjalnych umiejętności ale nie lada odwagi i rozwagi. Najpierw należy przetestować jak zachowuje się rower na powierzchni i na płaskim terenie nauczyć sie współpracy.

Kolejnym wynalazkiem jest snowkiting czyli zimowa odmiana kitesurfingu. Oczywiście napędza nas latawiec, a podstawą są narty lub deska snowboardowa. Snowkiting to obecnie jeden z najszybciej rozwijających sie sportów na świecie. Jego największą zaletą jest fakt, że uprawiać go można praktycznie wszędzie, gdzie znajduje się biały buch. Nieważne czy wolna przestrzeń to pochylnia czy równina, dzięki latawcowi amatorzy szaleństw mogą pędzić po śniegu niczym żagle na wietrze. Więc jeżeli ktokolwiek ma ochotę na białe szaleństwo bez stania w kolejkach to nic prostrzego wystarczy kawałek łąki, latawiec i trochę wiatru.

Natomiast dla miłośników żeglarstwa w zimie polecamy ICEBOATING. Gdy tylko powierzchnię akwenów wodnych skuje gruba tala lodu, rusza sezon na lodowe jachty. Żaglówki ustawione na 3 płozach – dawniej ważny środek komunikacj – dziś to jednoosobowe, nie przekraczające 5 metrów bojery mogące osiągnąć prędkość nawet 100km/h.

Nietypowe sporty zimowe zyskują na popularności. Ich rożnorodność i dostępność sprawiają, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Życzymy udanej zabawy!

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s