Najpiękniejsze

Są miejsca na świecie, które warto zobaczyć. Wśród nich są te najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe. Te kilka naj- w skrócie przedstawiamy poniżej.

1/ Marmurowe Jaskinie w Chile, właściwie jest to zespół jaskiń powstałych na polodowcowym jeziorze General Carrera, przez które przebiega granica argentyńsko-chilijska. Błękitno-szare jaskinie mają ponad 6000lat, powstały poprzez erozję wodną marmuru, którego złoża w tym regionie są wyjątkowo liczne. Zdecydowanie jest to najbardziej zachwycająca formacja skalna na świecie. Najbardziej znane są Marmurowa Kaplica i Katedra. Mieniące się tysiącem barw i świetlnych refleksów są chlubą Chile, przyciągając każdego roku setki turystów.

Capillas_de_Mármol_cueva

2/ Studnie krasowe w Meksyku, Półwysep Yukatan zbudowany ze skały wapiennej, przez którą przez lata woda deszczowa przesączała sie do podglebia. W miejscach, gdzie powstały pieczary, górna warstwa wapienia się zapadła, tworząć naturalne studnie wypełnione szmaragdową i lazurową wodą. Wiele takich studni otacza bujna roślinność. W niektórych lustro wody sięga niemal górnej krawędzi, w innych znajduje się znacznie niżej. Speleolodzy  i nurkowie podejmują liczne próby badań, ale często nie docierają do ich dna, bo okazują się one zbyt głębokie.

shutterstock_101839435.jpg

3/ Waitomo Glowworm Caves (Wyspa Północna, Nowa Zelandia)  jedna z największych atrakcji przyrodniczych kraju. O istniejących tam jaskiniach i podziemnej rzece tubylcy wiedzieli od wieków. Jednak pierwszej ich eksploracji dokonano dopiero pod koniec XIX wieku. Przepiękny efekt świetlny w jaskini tworzą larwy muchówki Arachnocampa luminosa, wabiące swoim naturalnym światłem (bioluminescencja) małe owady, którymi się żywią.

12851496045_c11916fe7c_z.jpg

4/ Jezioro Abrahama w Kanadzie sztuczny akwen wodny powstały po zbudowaniu tamy na rzece North Saskatchewan. Słynie z niezwykłego zjawiska jakim są bąble metanu pod powierzchnią wody. Metan uwalniany z dna jeziora dopływa do powierzchni i zamarza – na zewnątrz temperatura spada poniżej -30 stopni. Lód nie jest przysypany śniegiem i choć ma ponad 20 cm grubości, to jest tak przezroczysty, że widać czerń jeziora.

abraham-lake-2313164_1920.jpg

5/ Malediwy  mogą się pochwalić niezliczoną liczbą pięknych wysp, spośród których na wyróżnienie zasługuje położona w atolu Baa wyspa Mudhdhoo.  Znane  ze swojej mieniącej się na niebiesko plaży. Zjawisko to powodowane jest przez mikroskopijne organizmy- Lingulodinium polyedrum. To gatunek fitoplanktonu, który ma niesamowitą cechę, emituje światło.

dinoflagellate_bioluminescence_3.jpg

 

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s