Kalejdoskopowa Macedonia

Kuchnia:

Fantastyczna kuchnia, obfituje w mięso, warzywa, owoce, chleb, fasolę i ryż. Kuchnia macedońska pachnie dymem, drewnem, jest chrupiąca i niezwykle aromatyczna. Tutejsze specjały, które koniecznie trzeba spróbować: Szopska sałatka (shopska salata) z pomidorów i ogórków posypana tartym białym serem, Tawcze grawcze (tavche gravche) czyli pieczona fasola, Bieno sirenje ser bałkański, Burek robiony z bardzo cienkich warstw ciasta smarowanych olejem i wodą, między warstwami umieszcza się przeróżne dodatki, Ajwar (ajvar) rodzaj pasty paprykowej, na deser Tulumba i szejker pare (sheker pare). Do picia oczywiście wino, naprawdę dobre wino, a to za sprawą dobrych winogron dojrzewających w gorącym słońcu. Najwięcej winorośli jest w rejonie miasta Kavadarci i Negotino.

Natura i przygoda:

Góra Korab – najwyższa góra alpejska w Macedonii, na granicy z Albanią. Wystarczy spojrzeć na pasmo górskie Korab, aby poczuć wyzwanie wysokości 2764 metrów nad poziomem morza. Wspinanie się na ten czy inny szczyt to wyjątkowa przygoda. Osoba ma poczucie, że może dotknąć nieba.

Historia i kultura:

Stary Bazar w Skopje znajduje się nad Kamiennym Mostem po lewej stronie Vardaru. Jest to część miasta z bogatą  historią, tradycją, kulturą i architekturą. Obecnie istnieje związek między starym i nowym, gospodarką i handlem, kulturą i tradycją. Duża liczba dobrze zachowanych i funkcjonalnych obiektów z okresu osmańskiego, a także nowe obiekty zbudowane jako element współczesnego okresu to element zachwycający na Starym Bazarze.

Tradycja:

Macedończycy, ściśle związani ze swoją ojczyzną, przekazują tradycję z pokolenia na pokolenie, tworząc w ten sposób niezwykle rzadką kulturę materialną i duchową, która posiada pewne cechy patriarchalne.  Szczególną uwagę naród Macedoński poświęcił projektowaniu i dekoracji swoich ubrań, tak aby narodowe stroje i biżuteria były najbardziej wyrazistymi i najliczniejszymi przykładami tradycyjnej kreatywności Macedończyków.

Macedonia to mały kraj w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego, otoczony lądem ze wszystkich stron. Niesłychane historie o słońcu, górach, jeziorach, rzekach, stanowiskach archeologicznych, historii, tradycji i kulturze wciąż czekają na odkrycie !

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s