Schleswig-Holstein

Land między morzami,  „der echte Norden” – czyli prawdziwa Północ.

Najbardziej na północ wysunięty land Niemiec, graniczy z Danią, leży pomiędzy morzami  Północym i Bałtyckim. W jego obrębie znajdują się liczne wyspy w tym Halligen tzw. „wyspy” na morzu Północnym, które podczas przypływów morza są częściowo zalewane.

Sielankowy krajobraz pasących się owiec, słomianych dachów, latarni morskich i wydm przyciąga odwiedzających nie tylko z kraju ale i z całej Europy. Część wschodnia, usytuowana nad Bałtykiem to malownicze zatoki, m.in Kieler Förde, czy Eckernförder Bucht. Natomiast część zachodnia to Morze Północne i wyspy Sylt, Föhr, Amrum oraz najpopularniejsza Czerwona wyspa Helgoland. Dobrze znana wszystkim miłośnikom fauny, siedlisko lęgowe dla wielu ptaków wędrownych. W okresie od wiosny do początków jesieni, na czerwonych skałach wyspy odbywa się prawdziwy ptasi spektakl. Mewy, głuptaki, a nawet albatrosy znajdują na wyspie schronienie, jak i idealne miejsce do rozrodu. Na plażach wyspy można również obserwować foki.

Coroczne regaty żeglarskie z udziałem ponad 4000 żeglarzy z 50 krajów świata i największy festyn w północnej Europie „Kieler Woche”, to wizytówka stolicy Landu – Kiel. W czasie trwania festynu w mieście odbywają się liczne koncerty, również z międzynarodowymi wykonawcami.  Na każdym rogu można zjeść typową dla północnych Niemiec „Fischbrötchen” – czyli świeżą bułkę z rybą (zazwyczaj jest do matjas).

Podczas gdy Kiel, jak i większość miast Landu zostały bardzo zniszczone podczas II wojny światowej, w mieście Hansestadt Lübeck zachowały się przepiękne zabytki architektoniczne.  Ratusz, bramy do miasta, katedra i liczne kościoły często trafiają na pocztów z Landu. Natomiast pierwszą rzeczą, która kojarzy się z Lübecką,  jest  marcepan. Produkuje się go w kilku fabrykach, a najbardziej znane to:  Niederegger Lübeck oraz Carstens Lübecker Marzipan. Marcepan z Lübecki zalicza się do najlepszych pod względem jakości, dlatego Niemcy eksportują go na cały świat.

Szlezwik-Holsztyn to raj dla rowerzystów – wielkie połacie płaskich terenów wiejskich, doskonale przygotowane i oznakowane ścieżki. Pedałując na groblach Morza Północnego z widokiem na Morze Wattowe, można podziwiać klify na wybrzeżu Bałtyku. Jedyną bolączką rowerzystów w tym regionie jest wiatr…

Urlop na plaży, aktywny wypoczynek na rowerze, obserwacja fauny i flory czy kulturalne i kulinarne zwiedzanie miast. Tak naprawdę o każdej porze roku warto odwiedzić Land między morzami i odkrywać prawdziwą północ !

 

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s