Czy tu straszą duchy czy mijający czas…

Są w Europie zamki i pałace widmo, które warto odwiedzić, poznać ich tajemnicze historie i poczuć nagły przypływ adrenaliny.

Chateau de Noisy, BelgiaZamkiem Miranda, znajdujący się w belgijskiej prowincji Namur, ok. 70 km od lotniska w Charleroi, w pobliżu miasteczka Celles. XIX-wieczny neogotycki zamek rodziny Liedekerke-Beaufort został zaprojektowany przez angielskiego architekta Edwarda Milnera. Podczas II wojny światowej posiadłość została przejęta przez koleje państwowe SNCB i następnie służyła jako sierociniec. Od 1980 roku budowla stoi pusta i pobudza wyobraźnię pasjonatów historii, przygody i duchów. W fontannie zamiast wody rosną drzewa, na ścianach pnie się bluszcz. Gdy dodatkowo odwiedzający uświadomi sobie, że niegdyś istniał tu sierociniec, może poczuć się jak na planie filmu grozy…

Castle_Miranda_-_Back_Side

Balintore Castle, Szkocja – położone na szkockich wrzosowiskach, w pobliżu miejscowość Kirriemuir, zamczysko to miejsce idealnie nadające się na tło horroru. Straszy wybitymi oknami, a ponurą scenerię podkreśla najczęściej gęsta mgła. Budynek zaprojektowany w 1859 roku przez architekta William Burna, w czasach świetności zachwycał licznymi wieżyczkami i imitacją zwodzonego mostu. Niestety został opuszczony w 1960 roku i od tego momentu zaczął popadać w ruinę. Został wpisany na listę zagrożonych zabytków Szkocji.

067384_2a1ab526

Podhorce, Ukraina – zamek w miejscowości Podhorce, w obwodzie lwowskim, niecałe 200 km od granicy Polski. Ta opuszczona budowla to właściwie pałac posiadający cechy obronne, jego historia sięga początku XVII wieku, gdy został wzniesiony na polecenie hetmana Koniecpolskiego. Wyjątkową urodą odznaczał się także ogród w stylu włoskim, w którym znajdowały się liczne groty czy posągi. Zamek otoczono fosami i fortyfikacjami. Nie miał szczęścia podczas I wojny światowej, gdy został poważnie zdewastowany i ograbiony. W latach 50. na dodatek częściowo spłonął. Wszystko to sprawia, że dziś pałac przyciąga wielbicieli grozy.

Pidhirtsi_Castle

Dunnottar, Szkocja – Szkocja to prawdopodobnie największe skupisko zamków w Europie, które jak magnes przyciągają turystów i twórców filmowych. Wiele z nich stoi dziś opuszczonych. Jednym z ciekawszych miejsc jest Dunnottar w północno-wschodniej części kraju, nad Morzem Północnym. Dzieje leżącej na szczycie klifów zjawiskowej twierdzy sięgają wczesnego średniowiecza, a o jej znaczeniu świadczy fakt, że przez pewien czas przechowywano tu szkockie klejnoty koronne.

stayed-castle-3693128_960_720

Lennox Castle, Wielka Brytania – 3-piętrowy dwór z czerwonego piaskowca został zbudowany w I połowie XIX wieku w stylu normańskich zamków. W XX wieku stał się częścią powstałego w Lennoxtown szpitala z miejscem dla 1200 chorych. Posiadłość służyła przez kilkadziesiąt lat jako dom dla pielęgniarek pracujących w placówce. W 1987 roku został opuszczony i popadł w ruinę…

Lennox_Castle_-_geograph.org.uk_-_1578690


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s