Potomkowie Wikingów

Chyba każdemu dawni mieszkańcy Północy kojarzą się z bezwzględnymi, dzikimi, skorymi do podbojów i rabunków rzezimieszkami. Rzeczywiście tacy byli w średniowieczu, ale na szczęście od tamtego czasu wiele się zmieniło. A jacy są ich potomkowie, współcześni Szwedzi, Norwegowie, czy Duńczycy? Najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze, wystarczy spędzić kilka dni w Skandynawii. Tamtejsi mieszkańcy są bardzo życzliwi choć mało wylewni to chętni do pomocy!

Warto o tym pamiętać, wybierając się np. na wycieczkę do Szwecji. Podczas powitania czy pożegnania ze Szwedem wystarczy podanie ręki!  Cmokanie w policzek, tak popularne w Hiszpanii czy w Włoszech, tutaj nawet przy bardziej zażyłych stosunkach, byłoby nie na miejscu i mogłoby zostać uznane za zbytnią poufałość. Obce Szwedom są również takie praktyki, jak ustępowanie miejsca w środkach komunikacji miejskiej czy niezapowiedziane odwiedziny u znajomego lub sąsiada. Jeżeli już otrzymasz zaproszenie od miejscowego,  pamiętaj, że Szwedzi są niezwykle punktualni i nie znają naszego pojęcia kwadransa studenckiego.

Norwegowie natomiast to naród bardzo dumny ze swojego ludowego dziedzictwa, pielęgnujący wszelkie zwyczaje z nim związane. Większość Norwegów posiada strój ludowy, charakterystyczny dla zamieszkiwanego regionu, który zakłada od święta m.in 17 maja podczas święta narodowego, kiedy odbywają się liczne, barwne parady.

Zarówno Norwegowie jak i Szwedzi przestrzegają przepisów w 100%, warto o tym pamiętać poruszając się po tych krajach własnym samochodem… Przywiązują również dużą wagę do ekologii, zaśmiecone lasy, góry, parki – nie ma!

Duńczycy nie wiele różnią się od pozostałych Skandynawów, szanują prywatność, są tolerancyjni i pracowicie. W okresie okołoświątecznym Dania rozkwita jarmarkami i różnorodnymi wydarzeniami i festynami, podczas których kultywuje się silnie zakorzenioną tradycję i stare zwyczaje.

Serdecznie polecamy podróże do Skandynawii!

 


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s