Wadi Rum

Wadi Rum w Jordanii nie jest pustynią, jaką znamy z saharyjskich widokówek. Obszar Wadi Rum jest fascynujący krajobrazowo — od płaskiej piaszczystej pustyni pokrytej kolorowymi piaskami przechodzi do wysokich gór. Teren ten leży na wysokoœci około 900–1000 m n.p.m., ale potężne skaliste szczyty sięgają tu z reguły kilkaset metrów wyżej. Te najwyższe masywy górskie, jak Jabal Rum(1754 m n.p.m.), Jabal Um-Ishrin (1753 m n.p.m.), Jabal Kharaz i Jabal Burdah górują nad całym obszarem. Będąc główną atrakcją tego miejsca.

Na terenie tego  pięknego zakątka świata w Królestwie Jordanii utworzono ogromny rezerwat przyrody Wadi Rum Protected Area o powierzchni 720 km2. Pomimo że jest to obszar pustynny wyróżnia się tu około 360 gatunków fauny i flory, w tym lis czerwony, koziorożec nubijski, oryks arabski, orzeł Verreaux.

Od tysiącleci jest to również obszar zamieszkały przez ludzi. Ponad dwa tysiące lat temu lud Nabatejczyków zbudował w niedalekiej Petrze, na skrzyżowaniu szlaków handlowych z Azji do Afryki i Europy, wspaniałe miasto i nekropolię, będącą dziś jednym z zabytków Światowego Dziedzictwa Kultury. Również na pustyni Nabatejczycy pozostawili swój ślad w postaci budowli i inskrypcji naskalnych. Dzisiaj jest to najbardziej rozpoznawalna część Jordanii, którą przedstawiają jej Gospodarze — Beduini.

To co najbardziej zachwyca Turystów w tym  pięknym i ciekawym obszarze to spektakularne czerwone wydmy piaszczyste Um Ishrin sąsiadujące z wyniosłym masywem Jebel um Ishrin. Jest to piękne miejsce skąd można podziwiać zachód słońca, siedzieć przy ognisku i poznawać kulturę wyjątkowo gościnnych Beduinów.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s